ANTİK TABLETLER HAKKINDA Haber Girişi : 15 Temmuz 2021 09:00

Asur Kralı I. Tukulti-Ninurta'nın Tarihi Yazıtlı Taş Temel Tableti

Asur Kralı I. Tukulti-Ninurta'nın Tarihi Yazıtlı Taş Temel Tableti
Mezopotamya, Orta Asur dönemi, Tukulti-Ninurta I Hükümdarlığı
CA. 1243–1207 M.Ö.
alçıtaşı kaymaktaşı
37x27 cm
Morris Dorsky'nin anısına ödünç verildi
Ürün Açıklaması:
Adı "(savaşçı tanrı) Ninurta'ya güveniyorum" anlamına gelen Tukulti-Ninurta I, Babil şehrinin kutsallığına saygı duymayan ilk Asur kralıydı. Neredeyse ilahi onurlar talep ederek, Asurluların Mezopotamya üzerinde tam üstünlüğünü sağlamak için mağlup edilmiş kralını ve tanrısı Marduk'un heykelini esaret altına aldı. Asur'un başkenti Assur'da, bu tablette sözü edilen İştar Tapınağı'nın restorasyonu da dahil olmak üzere kapsamlı inşaat programları üstlendi. (Tabletin tam çevirisi için panelin arkasına bakınız.) Kutsal saygısızlığı ve aşırılıkları nedeniyle işler Tukulti-Ninurta için iyi bitmedi. Oğlu ve halefi onu hapsetti ve Asur'dan nehrin karşısına inşa ettiği yeni başkenti ateşe verdi.
Tercüme:
(1-23) Tukulti-Ninurta, evrenin kralı, güçlü kral, Asur kralı, kralların kralı, efendilerin efendisi, hükümdarların hükümdarı, prens, her şeyin efendisi, asilerin fatihi - boyun eğmeyenlerin (o ve) Aşur'a düşman olanlar - Mehru ülkesine kadar Qutu prenslerini yenen, Shubaru ülkesinin güçlerini dağıtan ve Makan sınırına kadar uzak Nairi toprakları, güçlü kral , savaşta yetenekli, dört mahalleyi tanrı Şamaş'ın (ben) arkasından yöneten kişi; evrenin kralı, Asur kralı Shalmaneser'in oğlu; aynı zamanda evrenin kralı (ve) Asur kralı olan Adad-narari'nin oğlu.
(24–50) O zaman, atam, prens Ilu-shumma'nın daha önce inşa ettiği, metresim Asur İştar'ın tapınağı harap olmuştu ve ben onun enkazını temizledim. Sitesini değiştirdim. (Onu) başka bir yerde kurdum. Her zamankinden daha olağanüstü hale getirdim. Ek olarak, shahuru odasını ve yüksek kuleleri inşa ettim. O tapınağı tepeden tırnağa tamamladım. İçinde yüksek bir kürsü (ve) metresim tanrıça İştar'ın meskeni için harika bir tapınak inşa ettim ve anıtsal yazıtımı koydum.
(51–55) Gelecekteki bir prens onu eski haline getirsin (ve) yazılı adımı yerine geri getirsin! Tanrıça İştar dualarını dinleyecektir.
(56-65) Yazımı ve adımı kaldırana gelince: Tanrıça İştar, hanımım, egemenliğine son versin, silahını kırsın, erkekliğini azaltsın (ve) düşmanlarına teslim etsin!

morgan kütüphanesi ve müzesi / New York - ABD

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.