ANTİK TABLETLER HAKKINDA Haber Girişi : 09 Temmuz 2021 19:30

Ea-nasir'e Şikayet tableti

Ea-nasir'e Şikayet tableti 
 En eski yazılı müşteri şikayeti "Ea-nasir'e Şikayet tableti"dir ve 3767 yaşındadır ve 1953'te Londra, İngiltere'deki British Museum (İngiltere) tarafından satın alınmıştır.
 Tablet antik Ur kentinde (güney Irak) keşfedildi.  Tablet, Nanni adlı bir müşteriden Ea-Nasir adlı tüccara yapılan şikayeti anlatıyor.  Şikayet, Nanni'ye yanlış kalitedeki bakırın teslim edilmesiyle ilgili ve alıcı ile satıcı arasındaki kan davasının uzun süredir devam ettiğini gösteriyor.
 Asurolog A. Leo Oppenheim'ın Mezopotamya'dan Mektuplar: İki Bin Yıldan kalma Kil Tabletlerdeki Resmi, İş ve Özel Mektuplar'da tabletin bir çevirisi var.  Çeviride şunlar belirtiliyor:
 "Ea-nasir'e söyle: Nanni şu mesajı gönderir:
 Sen geldiğinde bana şöyle dedin: "Gimil-Sin'e (geldiği zaman) kaliteli bakır külçeler vereceğim."  O zaman gittin ama bana söz verdiğin şeyi yapmadın.  İyi olmayan külçeleri elçimin (Sit-Sin) önüne koydun ve dedin ki: “Almak istiyorsan al;  Eğer onları almak istemiyorsan, git buradan!”
 Benim gibi birine bu kadar küçümseyici davranacak kadar beni ne sanıyorsun?  Paramla birlikte (size yatırılan) çantayı almaları için bizim gibi beyefendileri haberci olarak gönderdim, ama siz onları bana birkaç kez eli boş ve bunu düşman topraklarından geri göndererek beni hor gördünüz.  Telmun'la ticaret yapan tüccarlar arasında bana bu şekilde davranan var mı?  Habercime sadece sen küçümseyici davran!  Sana borçlu olduğum (?) bir (önemsiz) mina gümüşten dolayı, bu şekilde konuşmakta özgürsün, bense saraya senin adına 1.080 bakır verdim ve umi-abum da aynı şekilde.  Samas tapınağında saklanmak üzere mühürlü bir tablete yazdıklarımızın dışında 1.080  bakır verildi.
 O bakır için bana nasıl davrandın?  Düşman bölgesinde para çantamı benden alıkoydun;  (paramı) bana tam olarak geri vermek artık size kalmış.  Bilin ki (bundan sonra) sizden kaliteli olmayan hiçbir bakırı burada kabul etmeyeceğim.  (Bundan sonra) külçeleri kendi bahçemde tek tek seçip alacağım ve beni aşağıladığınız için reddetme hakkımı size karşı kullanacağım.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.