ANTİK TABLETLER HAKKINDA Haber Girişi : 16 Temmuz 2021 21:00

Eşnunna Kanunları.

Eşnunna Kanunları.
João Marcos Brandet, ProfesörJoão Marcos Brandet tarafından yayınlandı
Eşnunna Kanunları, Irak, Bağdat, Tell Abu Harmal'da bulunan iki çivi yazılı tablette yazılıdır. Çeşitli konularda, Akad dilinde yazılmış 60 makale, ceza hukuku ve medeni hukukun bir karışımından oluşmaktadır.
Dadusha'nın hükümdarlığında tanıtılan ve insan uygarlığının en uzak zamanlarında detaylandırılan Eşnunna Yasası, içeriğinde şu anda Acı ve Istırap olarak anladığımız Onarılabilirlik ilkesini içeriyordu. Eşnunna, Diyala nehrinin vadisinde yer alan antik Mezopotamya'da bir şehirdir. 1930'larda Chicago Üniversitesi Doğu Enstitüsü'nden Henri Frankfort liderliğindeki bir Amerikan ekibi tarafından keşfedilen Tell Asmar'ın şu anki yerine tekabül ediyor. Buna ek olarak, kanun haline getirilmiş eski gelenekleri anlatır ve farklı suçlar için para cezalarını vurgular, yani çoğu durumda ölüm cezasından kaçınılır. Bu nedenle, ölüm cezası cinsel nitelikli suçlar, saldırı ve soygunlar için uygulanan sadece 5 maddede yer almaktadır. Cihazları arasında,
 Eşnunna Kanunu ve Kanunların Başlangıcı.
Cihazları arasında, örneğin, kuduzlu bir hayvan birinin ölümüne neden olduğunda, sahibinin kamu kasasına belirli bir miktar yatırmak zorunda olduğunun belirlenmesi vardı - bu, bu hastalığın o zamanlar bir sorun olarak kabul edildiğini gösteriyor. Kuduz, önce periferik sinirlere, sonra merkezi sinir sistemine, oradan da tükürük bezlerine yerleşerek çoğalan bir virüsün neden olduğu, memelileri etkileyen, çoğaldığı ve yayıldığı bir hastalıktır. Şimdi bu kanunlardan bazılarına göz atalım:
5. Bir kayıkçı ihmalkarsa ve tekneyi batırırsa, batmasına izin verdiği şeyin hesabını verir.
22. Bir başkası üzerinde en ufak bir kredisi olmayan bir vatandaş, ancak, o vatandaşın kölesini rehin olarak elinde tutarsa, kölenin sahibi Tanrı'nın huzurunda yemin eder: "Benim üzerimde en ufak bir krediniz yok"; o zaman kölenin değerine tekabül eden para, onunla birlikte olan tarafından ödenmelidir.
27. Bir erkek, bir vatandaşın kızını, kızın ebeveynlerinin rızasını almadan karısı olarak alırsa ve onlarla bir cemaat ve evlilik sözleşmesi yapmadıysa, kadın evinde yaşasa bile meşru karısı olmayacaktır. bir yıl..
36. Vatandaş, malını hancıya emanet olarak verirse ve evin duvarı delinmemişse, kapı çerçevesi kırılmamış, camı yırtılmamış ve depozito olarak verdiği mallar kaybolmuşsa, hancı onu telafi etmelidir.
56. Bir köpek tehlikeli kabul edilirse ve Kapı yetkilileri hayvanın sahibini uyardıysa, ancak köpek bir vatandaşı ısırarak ölümüne neden olursa, köpeğin sahibi bir gümüş madeninin üçte ikisini ödemek zorundadır.
Eshnunna'nın Kanunları, esas olarak iki farklı sınıfa odaklanarak, açıkça sosyal tabakalaşma belirtileri gösterir: muškenum ve awilum. Eşnunna Kanunlarının okuyucusu, önceki çivi yazısı kodlamalarından daha geniştir: awilum-özgür erkekler ve kadınlar (mar awilim ve marat awilim), muškenum, eş (aššatum), oğul (maru), her iki cinsiyetten köleler - erkek (wardum) ve kadın (amtum) - klasik kölelikte olduğu gibi sadece kanunun konusu olmayıp, mağdurların köle olduğu suçların yaptırıma tabi tutulduğu ve ubarum, apşarum, mudum gibi diğer sınıf tanımları belirlenmemiştir.
 Eşnunna Kanunu ve Kanunların Başlangıcı
Eşnunna Kanunları.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.