DEDEKTÖR ve YERALTI GÖRÜNTÜLE CİHAZLARI

Alan taramacının iddaasını Conrad pro 900 çürüttü

Bir fındıklık alanda daha önceden bir yer tespiti yapan ve ısrarla burada 5 metrede oda var deyip çalışma yapılmasını isteyen, Alan tarama ile maden araması yapan birisinin sözlerine kanan bir kişi internet üzerinden bana ulaştığında, alan tarama kullanan kişi ile yere gidebileceğimi ve önce onun tespit yapmasını şartı ile yere gittim.

Alan taramacının iddaasını Conrad pro 900 çürüttü

Konu ile alakalı diğer konuları görmek için tıklayın 

https://www.arkeobook.com/haberler/dedektor-ve-yeralti-goruntule-cihazlari/

 

Alan taramacı arkadaş öğrendiğime göre İstanbul'dan gelmiş ve internet üzerinden alan tarama satan biri imiş. Cihazını açtı ve alanda gezinmeye başladı ve daha önceden tespit ettiği yere geldi ve burada oda olduğunu belirtti. Sonra derinlik tespiti yaptı ve 4,5 ila 5 metre olduğunu söyledi. Daha sonra cebinden çıkardığı altın - gümüş - bakır gibi metal örneklerle tekrardan baktı ve yüklü miktarda altın olduğu söyledi.
Sıra bana gelip Conrad 900 pro cihazını görünce yüzünü buruşturup yanındakilere birşeyler fısıldamaya başladı arada sırada gülüştüğü oldu. Cihaz tutmam bitip bilğisayarda inceleme yaptığımda ve orada 1 metrede mezar boşluğu olduğunu ve içinde metal olmadığını fakat tek tük ufak tefek olabileceğini onuda bu cihazın görmediğini söylediğimde, alan taramacı arkadaş birden tepki verip sesinide yükseltip hem iddalaşmaya başladı hemde hoş olmayan kelimeler konuşmaya başladı.
Aan taramacı arkadaş sayesinde sakinleştiğinde bende hadi gel bi anlaşma yapalim ve anlaşma sonrasında çalışmayı yapalım senin dediğin gibi bir yer çıkarsa ben tüm masrafları karşılıyacam ve hiç hak talep etmeden gidecem peki benim dediğim çıkarsa o zaman sen masrafları karşılıyacan mı? deyince "ben ne karşılıyacam, ben mi? koydum" deyince ortam dahada gerildi ve oradan apar topar uzaklaşma oldu.
Şimdi konuyu toparlıyacak alursan alan taramaya fazla güvenilmemeli, güvenip alınmamalı ancak arazide keşif amaçlı kullanılabilir ama alan taramaya güvenip katiyyen çalışılmamalıdır.
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık