DİNLER

Antik Yunan kurban ritüeli nasıl yapılırdı

Yakarma, şükran, arınma, korunma, doğal afetlerden korunma, bereket için yapılan kurban ritüelleri çok yapılırdı. Kurbanı tanrılara sunan kişi çelenk ve özel elbise giyerdi. Kurban hayvanın alın kılları kesilip yakılır ve üzerine arpa ile şarap serpilip kutsanırdı, Kurban ritüellerinde dua edilir, şarkı söyleniir, dans edilirdi. Kurbanlar çoğunlukla belli parçaları ya da tamamı yakılarak veya tapınak duvarlarına asılarak ritüel yapılırdı.

Antik Yunan kurban ritüeli nasıl yapılırdı

Erkek hayvan tanrılara; dişi hayvan tanrıçalara; az tüylenmiş ve beyaz olanlar gök tanrılara; siyah rengi olanlar yeraltı ve deniz tanrılarına; kızıl ve kırmızı renkte olan kurbanlar ateş tanrılarına kurban edilirdi. Boğanın ilahi bir gücü olduğuna inanıldığından ve bu gücün kurban eden kişiye geçeceğine inanıldığından boğa kurban ritüelleri özen gösterilir ve çok yapılırdı. Evcil ve yabani hayvanlar, kuşlar ve balıklar kurban edilirdi. 
Yunanlılarda; üçlü kurban (suove taurilia) ve yüzlük kurban (hekatombe) gibi çoklu hayvan kurban ritüelleride yapıldığı görülmüştür.
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık