DUALAR & İSLAMİ KONULAR

Ara düzeltmenin önemi

Hz. Fatıma(ra) ; – Ya Ali (ra) , Hasan , Hüseyin aç , evde yiyecek yok , gidip yiyecek bir şeyler alsana , der. Hz. Ali’nin sadece altı dirhemi vardır. Yiyecek almak için evden çıkar ve giderken yolda kavga eden iki insan görür.

Ara düzeltmenin önemi

Hz. Ali : “Niçin kavga ediyorsunuz? Şu alemde Allah ’ı düşüneceğiniz yerde niçin birbirinizle mücadele ediyorsunuz?” diye sorar. Kavga edenlerden biri , diğerinden altı dirhem alacağı olduğunu , vermediğini, söyler.
Hz. Ali cebindeki altı dirhemi çıkarır ve alacaklıya verir. Evine geldiğinde eli boştur , ‘Cennet kadınlarının seyyidesi ’,
– Ya Ali , hiç mi bir şey almadın? diye sorunca ,
-Ama ara düzelttim ya Fatıma , der.
Hz. Fatma ’nın yüzünde nurlu bir gülümseme belirir. Memnundur kocasının bu güzel hareketinden. Daha sonra Hasan’la Hüseyin ağlamaya başlarlar , açız diye. Bu acı manzaraya dayanamaz ve evden çıkar. Yolda bir adama rastlar. Elinde besili bir deve;
– Ya Ali, bu deveyi sana satmak isterim , ucuza satacağım.
– Param yok , der Hz. Ali.
– Olsun , der adam.
– Bu deveyi sana vermeyi çok istiyorum.150 dirhem bu deve. Al sonra ödersin. Alır Hz Ali o deveyi.
Yolda giderken başka adama rastlar.
– Ya Ali ; ne güzel bir deve bu. Ben bunu 300’e alayım ne olursun reddetme beni.
Hz Ali : Ama ben bunu 150’ye aldım, der.
– Olsun , ben çok beğendim bunu.
Hz. Ali deveyi satar. Hz. Ali mutlu bir şekilde gider yiyecekleri alır eve döner. Sonra Peygamber’in huzuruna çıkar. Efendimiz(s.a.v.) güler , gel der , ya Ali şu deve hikayesini anlat. Anlatınca da der ki :
– Sen ki ara düzelttin. Allah Cebrail’i ile sana deveyi sattı. İsrafil’i ile de satın aldı. Her kim ki ara yapar , birleştirir , düzeltir , ikilikten insanları kurtarırsa o bendendir ya Ali.
Rabbım ara düzeltenlerden eylesin cümlemizi. Aminnnnnn
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık