DUALAR & İSLAMİ KONULAR

Şaban-ı Şerif ayında okunacak faziletli dua

Şeyh Ahmed Direbi Radıyallâhu Anh'ın beyanına göre ; Abdulkadir-i Geylani Radıyallâhu Anh seyahatlerinden birinde , bir salâtı bir mağaranın kapısına nakşedilmiş olarak bulur ve onun ellibin salâta denk olduğunu görür. Daha sonra manâ âleminde Rasûlullah (sav.) gördüğünde bunu sorunca , Nebi Sâllallahu Aleyhi ve Sellem " O , yetmişbin salâta mukabildir."buyurur.

Şaban-ı Şerif ayında okunacak faziletli dua

O salât da şudur :
اللهُمَّ صَلَّ عَلَى سَيّدِنَا مُحَمَّدِ النَّبِي الْأُمِي الْقُرَشِيَ بَحْرٍ نوَارِكَ وَمَعْدِنِ أَسْرَارِكَ وَعَيْنِ عِنَاتِكَ وَلِسَانِ حُجَّتِكَ وَخَيْرٍ خَلْقِكَ وَأَحَبَ الْخَلْقِ إِلَيْكَ عَبْدِكَ وَنَيْتِكَ الَّذِي خَتَمْتَ بهِ الأَنْبِيَاء وَالْمُرْسَلِينَ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمْ سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا يَصِفُونَ وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ وَالْحَمْدُ لِلهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ.
"Ey Allah'ım ! Nurlarının denizi, sırlarının madeni, inayetinin ta kendisi, huccetinin lisanı yaratıklarının en hayırlısı ve nezdinde en sevgilisi olan; Kendisiyle nebiler ve rasülleri hitama erdirdiğin kulun ve peygamberin, Efendimiz Kureyşli Nebiyy-i Ummi Muhammed'e, Ehl-i Beyt'ine ve sahabesine çokça salat-ü selam eyle! (Müşriklerin) vasf (niteleme ve hakkında uygunsuz konuşma) larından, İzzet sahibi Rabbine tenzih olsun! Gönderilenlere Selam olsun! Alemlerin Rabbine hamdolsun."
Kaynak: (Nebhâni, Sa'âdetü'd- dareyn.sh:255,256.Ahmed Direbi, el-Mücerrebât, sh:31)
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık