KÖPRÜLER Haber Girişi : 24 Kasım 2021 21:51

Justinyanus Köprüsü, Adapazarı / Sakarya

Justinyanus Köprüsü, Adapazarı
Justinianus Köprüsü (Latince: Sangarius, Yunanca: Σαγγάριος) (halk arasında: Beşköprü, eskiden Namert köprüsü ) Bizans İmparatoru Justinianus (527-565) MS 558-560 yıllarında Konstaninopolis ile imparatorluğun doğu vilayetleri arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde, 12 kemerli yapılmıştır. Doğu kısmında apsisli ( '' kavisli '' '' yay biçiminde '' ) ve tonozlu ( yarım silindir görünümlü tavan ) yapı kalıntıları görülür, Batı kısmında da, doğu kısmındaki gibi yapı eski kaynaklarda görülse de günümüze ulaşamamıştır, fakat kalıntıları görülür. 
Eski zamanlar da Latince “pons” (köprü) denilmiştir,  Sonradan, “pons”un Latincede “köprü” denildiğini bilmeyen halk, bu köprüye, “Pons Köprüsü” anlamında Pontogephyra demişlerdir, sonraları Pentegephyra’ya (Beş Köprü) dönüşmüştür.
Eski kaynaklardan edinilen bilğiye göre ; Agathias'a ait Yunanca yazıt bulunmaktaydı, günümüze bu yazıt ulaşamamıştır, ama içeriği İmparator Konstantinos, Porphyrogenetos'un yazmalarında korunmuştur.
'' Καὶ σὺ μεθ' Ἑσπερίην ὑψαύχενα καὶ μετὰ Μήδων ἔθνεα καὶ πᾶσαν βαρβαρικὴν ἀγέλην, Σαγγάριε, κρατερῇσι ῥοὰς ἁψῖσι πεδηθεὶς οὕτως ἐδουλώθης κοιρανικῇ παλάμῃ· ὁ πρὶν γὰρ σκαφέεσσιν ἀνέμβατος, ὁ πρὶν ἀτειρὴς κεῖσαι λαϊνέῃ σφιγκτὸς ἀλυκτοπέδῃ.
Şimdi, taşkın suları bu sütunların arasından geçen ey Sangarios; sen de artık bir hükümdarın eliyle onun kulu olmuş onun istediği gibi akıyorsun, tıpkı mağrur Hespera ve Med halkları ve tüm Barbar yığınlar gibi. Bir zamanlar gemilere baş kaldıran, bir zamanlar dindirilemeyen sen, şimdi geçit vermez taşların vurduğu prangaların arasındasın. ''
Justinianus Köprüsü 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınmıştır.
Justinianus Köprüsü Nerede?
Sakarya, Adapazarı merkeze 5 km. uzaklıkta, Maltepe mh ile Beşköprü mahalleri arasında, D-100 karayoluna yakın, Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehri’ne boşaltan Çark Deresi (Melas Çayı) üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımı gayet kolaydır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.