TABLOLAR ve RESSAMLAR HAKKINDA Haber Girişi : 04 Ağustos 2021 18:05

KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ - OSMAN HAMDİ BEY

 

Osman Hamdi Bey 1906 yılında '' Kaplumbağalar ve Adam '' ve 1907 yılında '' Kaplumbağa Terbiyecisi '' iki farklı versiyonunu resmettiği  tablosu bulunmaktadır.
Kaplumbağa Terbiyecisi yakın dönemde sergileme adıdır. 

Osman Hamdi Bey'in en bilinen eseri olan 'Kaplumbağa Terbiyecisi' açık artırma usulünce yapılan müzayedede 5 milyon TL'ye Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi tarafından satın alındı. Kaplumbağalı Adam eserinin anlatım dilinde çeşitli tabiri bulunmaktadır.

Resminde mekan olarak Bursa Yeşil Cami’nin üst kat odası kullanılmış.  Sufi Derviş başına, etrafına gelişigüzel bir yemeni sarılmış arakiye takmış, belinde sıkı bir kemerle bağlanmış kırmızı uzun bir giysi giyen sakallı bir beyefendi görünümünde, yüzünü batıya dönmüş durumdadır. Kimileri bu durumu '' batı kültürüne ilği duyduğu '' tabir edirlir. Mavi çinilerle kaplı eşyasız ve bakımsız bir odada bulunmaktadır.
Önünde durduğu pencerenin üstünde yer alan sivri kemerli alınlıkta “Şifa’al-kulûp lika’al Mahbub” yani “Kalplerin şifası, Sevgiliyle (Hz. Muhammed) buluşmaktır” yazılıdır.
  Yerde gördüğümüz kaplumbağaların, o dönemde işleri yokuşa süren, bürokratların olduğu temsili olduğu, bu insanların terbiye etmek için emek sarfediyor, bunu yaparken de, iki müzik enstrümanları kullanıyor. Yukarıdaki enstrüman '' Nakkare '' adı verilen vurmalı saz olan bir çalgıdır, diğeri ise '' Ney '' üflemeli çalgıdır.
  Kaplumbağaların kabukları kalın oluşundan dolayı, Nakkarenin sopasıyla dokunduğunda hissetmediklerinden önemsemiyorlar, diğer taraftan çalınan müziği duymuyorlar, dolayısıyla Derviş ne yapmaya çalışırsa çalışsın kaplumbağalar kendi bildikleri öğretilerini, düşüncelerini, inanclarını körü körüne bağlı kalmalarını temsilidir. 
  Tablodaki Kaplumbağalar gibi olanları kolay kolay değiştiremessiniz anlamında bir tablo okuması belirmektedir.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.