DUALAR & İSLAMİ KONULAR

İnsan içindeyken kendini muhafaza etmek

İki kardeşten biri köyde çobanlık yaparken diğeri şehirde yaşıyordu.

İnsan içindeyken kendini muhafaza etmek

Köyde yaşayan “Bu zamanda şehre gitmek, oranın günahlı hayatına karışmak çok kötü. Ben köyün çobanlığını yapayım, günahlardan uzak kalayım” düşüncesindeydi.
Çoban, dağda koyunları, keçileri otlatıyor, namazlarını vaktinde kılıyor, zikirle vakitlerini geçiriyor , namahreme bakmıyordu. Bir müddet sonra manen ilerledi, kerametlere bile mazhar oldu.
Bir gün çoban, şehirde yaşayan kardeşini ziyaret etmek istedi. Otlattığı koyunlarından bir miktar süt sağarak bir bez torbaya doldurup ağzını bağladıktan sonra şehrin yolunu tuttu. Ayakkabı tamircisi olan kardeşinin dükkânına varınca torbadaki sütünü duvardaki bir çiviye asıp oturarak sohbet etmeye başladı.
Sohbet esnasında bir bayan gelerek ayakkabısını tamir için çıkarıp verir. Çobanın kardeşi ayakkabıyı tamirle uğraşırken bayan çıplak ayakla beklemeye başladı. Tamir olan ayakkabıyı kadın ayakkabısını giyip giderken ormanda çıplak ayaklı kadın görmeyen çobanın zihninde değişik düşünceler oluşur. Bu esnada yukarıdan bir şeyler dökülmeye başladı. Başlarını kaldırıp yukarıya baktıklarında bunun süt damlası olduğunu anladılar. 
Ayakkabı tamircisi kardeş “İnsanlardan kaçarak dağ başında veli olmak kolay şey. Bütün mesele işte bu insanların içinde veli olabilmekte” dedi. 
Çoban, “Haklısın kardeşim. Demek senin manen yükselmene mani bu gibi manzaralar” dedi. 
Ayakkabıcı kardeş, “Nereden çıkardın bende manen yükselme olmadığını?” diye sordu.
Çoban, “Baksana, bir anda düştüm senin yanında. Sen ise her gün bunlarla yüz yüzesin. Yükselmen mümkün mü?” 
Ayakkabı tamircisi, “Asıl mesele bunların içinde kendini muhafaza etmektedir. Rabb’ime şükürler olsun ben kendimi şimdiye kadar muhafaza ettim, bundan sonra da muhafaza ederim, İnşaallah. ” dedi.
Bundan sonra ayakkabı tamircisi kardeş, şehadet parmağını ağzına götürüp dilinin ucuyla ıslattıktan sonra doğruca torbanın süt akan yerine Bismillah diyerek bastırdı. Şıp şıp diye akan süt anında kesildi. 
Bir anlık sessizliği çobanın feryadı bozdu. Kucakladığı kardeşine “Sen haklıymışsın kardeşim! Asıl mesele, dağ başına kaçmak değil, insanlar içine girmek, onların arasında durumunu muhafaza etmekmiş” dedi.
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık