TÜRBELER & KÜMBETLER

KARINCALI DEDE ABDULLAH BİN YAŞARİ TÜRBESİ, SAKARYA

Abdullah Bin Yaşari '' Karıncalı Dede '' yaşamı ile ilgili net bilgi olmamakla beraber Hoca Ahmet Yesevi'nin talebelerinden olup 11. yy.'da eşi Ünzile Hatun ile birlikte Türkistan'dan gelip bu bölgeye yerleştiği rivayet edilmektedir.

KARINCALI DEDE ABDULLAH BİN YAŞARİ TÜRBESİ, SAKARYA

KARINCALI DEDE ABDULLAH BİN YAŞARİ TÜRBESİ, SAKARYA
Abdullah Bin Yaşari '' Karıncalı Dede '' yaşamı ile ilgili net bilgi olmamakla beraber Hoca Ahmet Yesevi'nin talebelerinden olup 11. yy.'da eşi Ünzile Hatun ile birlikte Türkistan'dan gelip bu bölgeye yerleştiği rivayet edilmektedir. Ayaklarında çarık, sırtlarında aba, ellerinde asa Anadolu'yu karış karış dolaşarak Müslümanlaştıran ve Horasan Erenlerinden olması kuvvetle muhtemel Abdullah Bin Yaşari burada defnedilmiş, buğün Adapazarı ile Bilecik'i bağlayan E-25 Karayolunun Adliye Köyü'ne gelindiğinde yol kenarında yüksek bir tepenin üzerinde bulunmaktadır, halk arasında '' Karıncalı Dede'' diye anıldığından bu namıyla türbe ziyaret edilir. Eşi Ünzile Hatu'nun kabride bu alanda iken zaman içerisinde kaybolmuştur.
Karıncalı Dede ismi rivayete göre köyde karıncaların bol olduğu bir zamanda, karıncaların verdiği zarardan dolayı köyün ileri gelenleri, köylerine gelen Türkmen ermişine durumu izah ederler ve karıncalardan kurtulmak isterler. Karıncalı Dede onların isteklerini geri çevirmez ve Allah'a Dua eder, duası kabul olur ve köy karıncalardan kurtulur. Ara - sıra karıncalar etrafına toplanır ve onlarla sohbet ettiği görülür. Bu olaydan sonra '' Karınca Baba '' olarak anılır. Vasiyeti köye yakın yerde bulunan yüksek tepeye türbesi yapılır ve ismi “Karıncalı Dede Türbesi” denilir.
Türbeyi ziyareye gelenler, hem istekleri için Dua ederler hem de piknik yaparak eğlenirler.
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık