DUALAR & İSLAMİ KONULAR

Peygamberimizden (sav. ) güzel bir dua

Peygamberimiz (sav. ) buyurdu ki ; Ya Muaz! Günde kaç defa Allah Teâlâ’yı zikrediyorsun? Günde on bin defa Lâilâhe illâllah diyerek mi? Bak , sana bazı kelimeler öğreteyim , bu on bin defa demenden daha kolaydır senin için. Böyle dersen ne bir melek sevabını yazmağa takat getirebilir ne de bir başkası. Şöyle de:

Peygamberimizden (sav. ) güzel bir dua

لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ عَدَدَ كَلِمَاتِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ عَدَدَ خَلْقِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ زِنَةَ عَرْشِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ مِلْأَ سَمٰوَاتِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ مِثْلَ ذَلِكَ مَعَهُ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ مِثْلَ ذَلِكَ مَعَهُ، لَا يُحْصِيهِ مَلَائِكَةٌ وَلَا غَيْرُهُ.
"Lâilâhe illâllahu adede kelimâtihî, lâilâhe illâllahu adede halkihî, lâilâhe illâllahu zinete arşihî, lâilâhe illâllahu mil-e semâvâtihî, lâilâhe illâllahu misle zâlike me’ahû, vel hamdu lillahi misle zâlike mea’hû. Lâ yuhsihi melâiketün velâ gayruhu."
"Allah’ın kelimeleri adedince Lâ ilâhe illallah. Yarattıkları adedince Lâ ilâhe illallah, Arş ağırlığınca Lâ ilâhe illallah. Semâlar dolusu Lâ ilâhe illallah. Bunlarla beraber bunların mislince Lâ ilâhe illallah. Bunlarla beraber bunların mislince elhamdülillah. Böyle dersen ne bir melek sevabını yazmağa takat getirebilir, ne de bir başkası.” 
(bk. Taberanî, ed-Dua, 1/466, h.no: 1630)
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık