OSMANLI İMPARATORLUĞU

Turgut Özal'ın Osmanlı sevgisi

Cumhurbaşkanı Özal, 1993'te Balkan gezisine çıkar. Gezinin ikinci durağı Makedonya'dır. Makedonya Ohri'de Haydari tekkesi ziyaret edilir. Heyette Genelkurmay ikinci başkanı dahil birçok bürokrat , gazeteci vardır.

Turgut Özal'ın Osmanlı sevgisi

Bundan sonrasını Özal'ın yakınındaki ve güvendiği adamlardan olan,İhlas Holding'de çalışan ve İhlas Haber Ajansı'nda genel müdürlük yapıp, bu geziye katılıp olaya şahitlik edip paylaşan Fevzi Kahraman anlatıyor :
"O gün hava oldukça soğuktu.Tekke'ye girdik. Soğuktan geldiğimiz için çay çok hoştu. Özal ve herkes bağdaş kurup oturdu. İlahiler dinlendi. Tekke'nin şeyhi , tekkenin geliş tarihçesini anlattı.
Tekke'den çıkıldı. Özal , Tekke şeyhine bu tekkeyi 450 yıl önce buraya getiren şeyhin kabrini sordu.
O arada Cumhurbaşkanı yaveri Kurmay Albay saatine bakarak ; "Sayın Cumhurbaşkanım dışarıda bekleyenler var , program çok sarktı" dedi.
Özal ; "Sarkarsa sarksın canım , benden başka gezecek Cumhurbaşkanı mı var" diye cevap verdi.
Tekke'yi kuran şeyhin kabrine yürüdüler.BFotoğrafta görülen şeyhin kabrine girdik. Dualarımızı okuduk.
Sonra Özal Şeyhe : "Burada Osmanlı Sancağı olması lazım , nerede? " diye sordu. 
Şeyh ; yan tarafta çürümüş bir dolaptan , diktatör Tito zamanında dolaba kilitlenmiş ve lime lime olmuş , Osmanlı Sancağını çıkardı. Çok yüksek duygusal bir ortam olmuştu.
Özal ağlıyordu. Benimde gözlerimden yaş akıyor , Özal'a bakamıyordum.
Tozlu ve resimde görüldüğü gibi lime lime olmuş bir Osmanlı sancağı Özal'ın elindeydi. Gözlüklerini çıkardığını gördüm ve dayanamadım dışarı çıktım. Yüzüne gözüne sürmüş.
Bilgili ve ihlaslı olmak bambaşka bir manevi haz veriyor insana.Bende ilk defa bir Osmanlı sancağı gördüm.
Özal,bilgili, ihlaslı ve istismardan uzak tarihini iyi bilen,dünyayı iyi tanıyan, ecdadının yolunda,ülkesine çağ atlatan büyük bir devlet ve gerçek bir millet adamıydı.
Mekânın cennet olsun büyük adam..."
Allah rahmet eylesin.
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık