DUALAR & İSLAMİ KONULAR

yedi kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi

Peygamber Efendimiz (sav.) Cebrail (as) a sordu: Ey cebrail ; hiç yedi kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi?

yedi kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi

Cebrail : evet Ya Muhammed (sav) üç kez dediğin şekilde indiğim oldu
Peygamberimiz (sav.) : nasıl oldu anlat !.
Cebrail : Birincisi , Hzİbrahim ( as ) ateşe atılırken Allah (cc) bana dedi ki : Sor bakalım İbrahim'in bizden bir dileği varmıdır?
O sırada ibrahim ateşe atılmış şekilde havada ilerliyor (o zaman mancınık yöntemiyle ateşe atmışlardı İbrahim Peygamberi)
Cebrail : hemen süratle indim yeryüzüne ve hz. İbrahim e sordum ; var mı dır ? Rabbinden istediğin bir şey.
İbrahim (as. ) cevaplad ı: Çekil çekil Rabbim den geldiyse başım üstüne
Bunun üzerine Yaradan emretti : "ateşe serin ol yere yumuşak ol" dedi
Peygamber efendimiz (sav.) : Ya ikincisi .
Cebrail (as) : Yine İbrahim (as) oğlu ismail'i (As) kurban edeceğinde bıçagın keskin yerini değil sırt tarafını İsmail'in boğazına sürtüyordu kesmek için tam farkına vardı ve bıçağı ters çevirip İsmail'in boğazına değdireceği sıra Rabbim emretti :
"Yetiş cebrail al şu iki koçu İbrahim bunları kurban etsin " dedi işte o sırada çok korktum yetişemeyeceğim diye ama şükürler olsun yetiştim dedi
Peygamberimiz (sav.) : Ya üçüncüsü Cebrail onuda anlat.
Cebrail (as) : Ya RasulAllah Rabbime en yakın olduğum yerdeydim kendi mekanımda ve yedi kat semanın en tepesi denebilir Sen uhud savaşındaydın ve Savaş sırasında darbe aldın , darbe alınca miğferinin demiri yanağına battı , Ashab geldi yanına ve sana olan terbiyesinden dirki o demiri eliyle değil ağzıyla yanağından hafifçe çekti çıkardı İşte tam o sırada yanağından süzülen bir damla kan yere düşecekti, Alemlerin Rabbi şöyle dedi : 
"Yetiş Ey Cebrail eğer Resulümün Kanı yere düşerse andolsunki yerde ve gökte bir tek canlı bırakmam "
Cebrail (as. ) : işte o anda tüm gücümle yeryüzüne Uhud'a yöneldim O kadar hızla indim ki yanağından süzülen kan tam yere damlamak üzereyken yetiştim ve kanadımın üzerine düşürdüm Hamd olsun Rabbime.
.................................................................................
La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah 
...................................................................................................................................................................
 

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık