İŞARETLER

Sıralı oyuklar ve açılan yer ( Çanakkale'den bilği amaçlı )

Bir kaç define sitesinde ve define işaretlerin çözümü kitaplarında bu resimi görmüştüm. Yorumlar kısmında hep " 7 sıralı oda veya 7 sıralı mahsen veya 7 sıralı mezar " yazdığını okudum. O yorumları yazanları ve o kitapları hazırlayanları buraya götürmek gerekir burada bahsettikleri gibi " 7 oda veya 7 mahsen veya 7 mezarı " onlara buludrmak gerekir. Ama gerek internet sitelerinde , gerek sosyal medyada , gerek kitaplarda yorum yapmak veya açıklamalı yazı yazmak çok kolay ama işaret çözümünden anlamıyan ve öğrenmek isteyen tabii kolay yoldan para kazanmak isteyen kişiler bu yazılanları okuyanca doğal olarak inanırlar ve hem zaman harcarlar hem de maddiyat harcalar.

Sıralı oyuklar ve açılan yer ( Çanakkale'den bilği amaçlı )

Benim Çanakkale'de yaptığım gezide bir antik kaleye yaklaşık 1 km. uzağında , uzaktan bakınca kaya görünüyor ama yanına gitmeden net belli olmuyor. İki kaya resimde görüldüğü gibi yan yana duruyor. İşaretlere doğru baktığımızda soldaki kaya da ,  6 tane oyuk işaretin olduğu görülüyor , sağdaki kayanın üzerinde yedinci olan tek oyuk ve açıldığı zamanı bilmediğimiz bir tarihte açıldığı görünmektedir. Tabii içinde ne çıktığını bilemiyoruz ama göründüğü gibi mezar olasılığı var. Cevrede yaptığımız araştırmada buradan kaleye doğru bir patika yol gittiğini gördük tabi zeytin ağaçları içinde olduğundan biz tarihi yola benzetebiliriz ama bu yol belki zeytin toplayanların kullandığı yol olabilir. Yol haricinde cevrede herhangi bir yer dikkatimizi çekmedi ve gayet doğal bir ortam gördüm. Ama belki bizim göemediğimiz açılan yerler vardı da buraları kapadılar onu bilemiyorum ama doğal ortama bakacak olursak böyle bir yer olmadığına karar verebiliriz.
Sosyal medya ortamında çoğu çok bilmiş işaret yorumcuların ve kitap satışı yapanların ve piyasada Arkeolog veya işaret uzmanı olarak kendini tanıtıp , kolay para kazanmak için hayallere kapılan kişilere ümit vaadler verip onlara kandıran kişiler yanında ben ve benim gibi gerçekleri dile getirenler hiç bir zaman gerekli desteği görmezler. 
 

Diğer " Oyuk sembolleri " hakkında paylaşımlarımıza bakabilirsiniz

İşaretler hakkında bilğiler   https://www.arkeobook.com/haberler/isaretler/

Taştaki oyuk ve cevresi // Kocaeli ilinden ( görseldir )    

https://www.arkeobook.com/haber/tastaki-oyuk-ve-cevresi-kocaeli-ilinden-gorseldir-140.html

İçleri oyuk taşlar ( Hayvan sulama taşları ) / Balıkesir

https://www.arkeobook.com/haber/icleri-oyuk-taslar-hayvan-sulama-taslari-balikesir-125.html

Oyuk ve açılmış taş mezar yeri

https://www.arkeobook.com/haber/oyuk-ve-acilmis-tas-mezar-yeri-113.html

Oyuk taş ile cevresi ve Oyuk işareti anlamı / Bursa görseli

https://www.arkeobook.com/haber/oyuk-tas-ile-cevresi-ve-oyuk-isareti-anlami-bursa-gorseli-100.html

Taştaki Oyuk // Bolu orman gezimizden ( görseldir )

https://www.arkeobook.com/haber/tastaki-oyuk-bolu-orman-gezimizden-gorseldir-53.html

Kurban sunak taşı ; Azutan, Toledo, İspanya

https://www.arkeobook.com/haber/kurban-sunak-tasi-azutan-toledo-ispanya-23.html

Oyuk sembolü ve dolmen mezarı ; Île-Grande , Fransa 

https://www.arkeobook.com/haber/oyuk-sembolu-ve-dolmen-mezari-le-grande-fransa-171.html

Ömer PalabıyıkÖmer Palabıyık